twitter facebook draugiem Strencu Biblioteka - 2010.gads

Strenču novada bērnudārzos ierodas runājošas lelles

Sandra Pētersone 04.10.2010. 11:19   Izdrukāt
Strenču novada bērnudārznieki tagad pastaigās var doties lepni paceltu galvu. Viņiem ir atstarojošās vestes, ko aizvadītās nedēļas nogalē uzdāvināja ceļu policists Runcis Rūdis un "Latvenergo" zibsnītis Zibo.
Lielās, runājošās "lelles" ciemojās Strenču, Sedas un Plāņu bērnudārzā sarīkotajā Drošības dienā , un viņas uzņēma ar sajūsmu. Strenču bērnudārza audzēkņi piedevām redzēja, kā savu tehniku demonstrē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vietējā posteņa ugunsdzēsēji.

Lasīt vairāk

http://ziemellatvija.lv/portals/strenci/raksts.html?xml_id=16841


Par "dārziņu” saviem bērniem nevar samaksāt arī Strenču novada deputāte

Sandra Pētersone 29.07.2010. 10:13   Izdrukāt
Strenču novada dome izsūtījusi brīdinājumus tiem bērnu vecākiem, kuri ilgstoši iekrājuši parādus par novada bērnudārza un mūzikas skolas pakalpojumu izmantošanu.

 Laiks sākt kārtot parādsaistības vecākiem ir dots līdz šā gada septembrim. Pēc tam pašvaldība jau spriedīs par bargākām sankcijām. Iespējams, kādam var pat nākties zaudēt vietu "dārziņā", atdodot to citam rindā gaidītājam.

 Pēc Strenču novada domes Grāmatvedības un finanšu departamenta sniegtās informācijas, uz šāgada 30. jūniju bērnu vecāki bija parādā par savu bērnu apmeklējumu novada pirmsskolas izglītības iestādē un mūzikas skolā pavisam 5620,16 latus.

 No šās summas vecāki bija parādā Strenču bērnudārzam 2141,02 latus, novada bērnudārza struktūrvienībai Sedā - 1790,82 latus, struktūrvienībai Plāņos - 633,08 latus, mūzikas skolai - 1055,24 latus.

 Izskatot domes sēdē jautājumu par parādsaistībām, par brīdinājumu izsūtīšanu vecākiem balsoja visi 12 klātesošie deputāti, arī sedēniete Jekaterina Osipova, kura iekrājusi parādu par savu trīs bērnu uzturēšanos bērnudārzā. Viņa stāsta, ka vecāku maksa par viena bērna uzturēšanos un ēdināšanu Sedas "dārziņā" ir aptuveni 30 latu mēnesī, bet pati ar vīru ir bezdarbnieki.

 "Kad dzemdēju bērnus, man bija darbs pašvaldības iestādē, bet vīram Nacionālajos Bruņotajos spēkos. Pelnījām labi. Nopirkām dzīvokli, mašīnu. Tagad mums galvenā prioritāte ir nopelnīt, lai pabarotu bērnus, un tikai tad var domāt par rēķiniem," saka J. Osipova, bijusī Sedas pilsētas domes sekretāre un Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja. Sieviete atzīst, ka vienīgā izeja ir pārcelties uz dzīvi ārzemēs. Tur meklēt darbu jau aizbraucis viņas dzīvesbiedrs, lai pēc tam varētu emigrēt visa ģimene.

 Brīdinājumus sūtīt vecākiem varot, taču cilvēki paši apzinās savus parādus, tikai ne visi spēj tos nokārtot, jo jācīnās par izdzīvošanu, spriež sedēniete. Savus bērnus "dārziņā" viņa vairs nevar atļauties sūtīt.

 Strenču novada domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Jukāms tomēr atzīst, ka pašvaldība vecāku parādus nevar atstāt neievērotus. "Skatīsimies, kad parādi radušies, apstākļu spiesti, un kad sākas ļaunprātīga nemaksāšana. Taču nevaram arī pieļaut situāciju, kad vecāki atved savu bērnu uz bērnudārzu, kur viņš tiek pieskatīts un ēdināts, bet par to nemaksā pilnīgi nemaz. Pašvaldība ar šādu dotēšanu nevar nodarboties," uzsver G. Jukāms.

 Strenču pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Sandra Āķere aicina vecākus neiekrāt parādus pat mēnesi, jo tad būs vēl grūtāk nokārtot parādsaistības. Strenču bērnudārzā viena diena, ko tur pavada bērns, vecākiem izmaksā vienu latu un 40 santīmu, un mēnesī tie ir jau 28 lati. "Ir krīze, un cilvēkiem rūpīgi vajag izsvērt svarīgākās prioritātes un, piemēram, nepirkt lietas, ko vajag mazāk. Jebkuri rēķini ir jānomaksā vispirms," uzskata S. Āķere.

 Strenču mūzikas skolā mācību maksa mēnesī ir septiņi lati un 50 santīmu. Skolas direktore Ralda Ziemule skaidro, ka vairāk nekā tūkstoti latu lielais parāds ir iekrājies jau kopš skolas dibināšanas gandrīz 20 gados. Tagadējo audzēkņu vecāki parādā esot salīdzinoši maz.

http://ziemellatvija.lv/portals/strenci/raksts.html?xml_id=15754

Rēzijas Brokas veidotā grieze ievērota lielā konkursā

Sandra Pētersone 15.03.2010. 10:36   Izdrukāt
Strencēniete Rēzija Broka pļavās vai laukos griezi nav redzējusi. Taču piecus gadus vecā meitene zina, kāds šis putns izskatās. Turklāt viņa to savā lietišķās mākslas darbā atveidojusi tik labi, ka saņēma otro vietu lielā konkursā. Tikpat augstu novērtējumu saņēma arī Valkas bērnudārza "Pasaciņa" jauno mākslinieku darbs.

Jau piekto gadu bērniem un jauniešiem bija iespēja piedalīties Rīgas bērnu un jauniešu centra "IK Auseklis" rīkotajā lietišķās mākslas konkursā "Daba mums apkārt. Pļava 5". Šogad konkursa tēma bija Latvijā sastopamās pulkstenīšu dzimtas puķes un putns - grieze.

 

Par griezi pārtop pudele
Pavisam konkursā tika iesniegti 414 darbi no 88 dažādām Latvijas izglītības iestādēm. Tos veidoja 736 audzēkņi, viņiem palīdzēja 156 skolotāji.


Veiksmīgi konkursā piedalījās Strenču novada bērnudārza sagatavošanas grupiņas audzēkne Rēzija Broka. Viņa ieguva otro vietu pirmsskolas vecuma grupā. Sagatavoties konkursam Rēzijai palīdzēja viņas skolotāja un arī mamma Kristīne Nīmane.

 

Iespēja darināt darbiņus konkursam bija arī citiem bērnudārza audzēkņiem. Taču pagaidām viņi vēl neizmēģināja, ko nozīmē būt mazam māksliniekam.


Konkursā darbus iesniedza arī Valkas bērnudārza "Pasaciņa" un Valkas mākslas skolas audzēkņi. Labāko darbu autorus aizvadītajā nedēļā sumināja un apbalvoja Rīgā, Latvijas Leļļu teātrī. Rēzija mājās atveda diplomu, lielu, krāšņu grāmatu un bukletus par putniem.


Šis bija pirmais konkurss, kurā meitene piedalījās. Kopā ar mammu viņa fotogrāfijās izpētīja, kāda izskatās grieze. "Mājās bija piemērota apaļas formas pudele ar rokturīti kā knābīti. Rēzija izdomāja apkārt pudelei salikt plastiku, tad ļāva masai sacietēt un nokrāsoja ar švammīti. Izskatās, ka grieze sēdētu un perētu," stāsta K. Nīmane.

 

Putnu uzbur no kamoliņiem
Skatoties konkursa labāko darbu izstādi, Rēzijai ļoti patika Valkas bērnudārza "Pasaciņa" audzēkņu darbi. Konkursā piedalījās "Pasaciņas" sagatavošanas grupiņa "Rūķīši" (skolotājas Solveiga Semjonova un Biruta Kriķe) un "Kāpēcīši" (skolotāja Irina Tabūne).


"Rūķīšu" bērni visi kopā izveidoja skaistu gleznu ar griezi, kas bija darināta no bērnu tītiem maziem dzijas kamoliņiem. Arī šim darbam konkursa rīkotāji piešķīra otro vietu pirmsskolas vecuma grupā. Bērnu veidotā grieze arī saņēma Latvijas Dabas muzeja speciālbalvu. "Kāpēcīšu" darbs bija pulkstenīte ar ziliem pērlīšu zvaniņiem.


Valkas mākslas skolu konkursā pārstāvēja otrā kursa audzēknes Dita Ikšele, Šarlote Šveca, Elīna Sarķe un Kate Čākure. Viņu skolotāja Daiga Soloveiko stāsta, ka 10 līdz 12 gadus vecās meitenes izveidoja divas lielformāta kompozīcijas par griezi un puķēm.

 

Meitenes par savu darbu saņēma Latvijas Leļļu teātra galvenās mākslinieces Anitas Znutiņas-Šēves speciālbalvu - lelli no bērnu izrādes. Konkursa labāko darbu izstādi var apskatīt Latvijas Leļļu teātrī līdz 12. aprīlim.
http://ziemellatvija.lv/portals/strenci/raksts.html?xml_id=13477
Tulkotājs
Ieejas forma
Kalendārs
«  Maijs 2018  »
PrOTCPkSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0