twitter facebook draugiem Strencu Biblioteka - 2011.gads

Plosts Strenčus izved starptautiskos ūdeņos

Sandra Pētersone 23.05.2011. 19:32   Izdrukāt
Paldies par svētkiem! Cepuri nost un kāju virsū! Tik uzmundrinošu kāda bijušā strencēnieša uzslavu interneta portālā www.ziemellatvija.lv izpelnījušies Gaujas Plostnieku svētku rīkotāji. Sestdien Strenčos - nu jau starptautiskā plostnieku pilsētā - 14. gadu pēc kārtas upes krastā sagaidīja plosta ekspedīciju.

Pēc tam visu dienu un nakti pilsētā turpinājās svinības. Tādi svētki, kā šoreiz, Strenčos ilgi nav baudīti, - gan laiks jauks, gan pasākumu daudz, priecājas sestdien svinētāju vidū sastaptais pensionārs Aivars Biernis.

 

It īpaši A. Biernis ir saviļņots par Plostnieku svētku laikā Gaujmalā iestādīto ozoliņu, kuram pats izraudzījās labāko augšanas vietu uz āderu krustpunkta. Koks aug pļaviņā iepretī Vecajam ozolam, kas nolūza pērn 8. augusta vētrā.

 

Jaunais ozols ir tikai viena no ilgi paliekošām vērtībām, ko 14. Gaujas plostnieku svētkos ieguva Strenči. Jaunums ir arī Plūdu stabs, kas novietots Gaujas krastā un atgādina, ka mazpilsēta pavasaros piedzīvo upes uzbrukumu.

 

Šis gads ir īpašs ar to, ka Strenči oficiāli atzīti par starptautisko plostnieku pilsētu. Starptautiskās plostnieku asociācijas valde atbalstījusi biedrības "Gaujas plostnieki" lūgumu piešķirt Strenčiem šādu statusu.

 

To, ka Strenči ir starptautiskā plostnieku pilsēta, tagad zina visi, kuri iebrauc pilsētā. Ir uzstādītas četras zīmes, un katrai no tām ir savs sponsors, informē biedrības "Gaujas plostnieki" sekretāre Velga Graumane.

 

Zīmei Valmieras ceļa pusē tas ir uzņēmums "Vidzemes energoceltnieks"(vadītājs Jānis Bikiņš), Smiltenes pusē - "Strenču MRS" (Andris Krastiņš), Jērcēnu pusē - Maijas un Daiņa Zuiku zemnieku saimniecība "Dārznieki", bet, iebraucot no Valkas puses, zīme uzstādīta par biedrības "Gaujas plostnieki" saziedotajām biedru naudām.

 

Strenči kā plostnieku pilsēta par sevi kopš sestdienas atgādina arī ar plosta maketu un informācijas stendu, kas novietots zālienā Valkas ielas malā.14. Gaujas plostnieku svētkus rīkoja Strenču novada dome un biedrība "Gaujas plostnieki".

 

Plostnieku sumināšanā sestdien piedalījās arī "Ziemeļlatvija". Portāla www.ziemellatvija.lv redaktore Sarmīte Ozola pasniedza "Ziemeļlatvijas" pārsteiguma balvas (laikraksta "Ziemeļlatvija" abonementu trijiem mēnešiem) galvenajam plosta ekspedīcijas stūrmanim Romānam Polītim un plostniekam Normundam Āboliņam par atraktivitāti, radot pārsteidzošu preses "pīli".

 

Vairāk lasiet laikrakstā "Ziemeļlatvija" otrdien, 24. maijā.

http://www.ziemellatvija.lv/portals/strenci/raksts.html?xml_id=21731

Strenčos svin 14. Gaujas Plostnieku svētkus (papildināsim visu dienu!)

Sarmīte Ozola 21.05.2011. 13:29   Izdrukāt
Plostnieku svētki rit pilnā sparā. Ziemellatvija.lv beidzot ir atradusi iespēju piekļūt internetam. Sekojiet informācijai - mēs infomēsim un rādīsim fotogrāfijas!

/var/www/vhosts/zl/zl/wwwroot/aagalerija_90

 

Plosta ceļš līdz svētku norises vietai šodien bija pārbaudījumiem bagāts. Pirmo reizi Gauja nolēma nelaist garām tiltam. Lai novērstu šo kļūmi, plostniekiem nācās nopietni pasvīst. Sagaidīšana ievilkās, bet neplānoto pauzi lieliski aizpildīja rokeru ierašanās.

 

Arī ziemellatvija.lv lai tiktu līdz saviem lietotājiem, bija jāpārvar tehniskas likstas. Mobilais internets Gaujamalā atteicās strādāt gan mūsu automašīnā, gan uz vecā ozola stumbra, gan kādas privātmājas zālājā. Tālāk devāmies uz TIC, kas izrādījās slēgts, nelīdzēja arī vietējās aptiekas dators. Tagad esam...Strenču katlumājā, no kurienes stāstām un rādām, kas notiek Plostnieku galvaspilsētā. :)

 

Pulksten 14.00, un šobrīd svētku dalībnieki Gaujas krastā bauda plostnieku zupu, kuru palīdzēja sarūpēt Latvijā pazīstamais pavārs Mārtiņš Sirmais.

 

/var/www/vhosts/zl/zl/wwwroot/dsc02906_400

 

Ekskluzīvi - ziemellatvija.lv vēl pirms visiem svētku dalībniekiem varēja iemūžināt Netradicionālo peldlīdzekli, kas devās ceļā uz Gauju.

 

Pulksten 15.00. Šobrīd fotogalerijas I daļā pievienojas pēdējās bildes. Kad tas būs paveikts, dosimies atkal uz pasākuma norises vietu, lai iemūžinātu plosta maketa atklāšanu Strenču centrā pie Autoostas. Jaunumus un fotogalerijas II daļu varēsiet aplūkot vakarpusē, kad materiāli portālā jau tiks ievadīti ierastajā veidā un vietā. Tāpēc pagaidām, sakot paldies katlumājas saimniekiem, atvadāmies līdz nākamajām ziņām. Sekojiet informācijai!

 

Lūk ieskats plostnieku svētku fotoreportāžas otrajā daļā!

/var/www/vhosts/zl/zl/wwwroot/aagalerija_90  

 

Savukārt pirmdien kopā ar plašāku tekstuālo materiālu par plostnieku svētkos redzēto varēsiet aplūkot arī nelielus videomateriālus.

http://www.ziemellatvija.lv/portals/strenci/raksts.html?xml_id=21701

Gaujas plostnieka amats ir visas Latvijas vērtība

Inga Karpova 20.05.2011. 15:30   Izdrukāt
Ceturtdien netālu no Spicu tilta uz Valkas - Smiltenes ceļa Gaujas plosts sāka savu ceļu, un pirmo reizi neviens nezināja, kāds tas būs, jo šogad plostnieki nav izbraukuši pa upi kā citugad. Gauja mutuļo diezgan augstiem ūdeņiem, arī laika prognozes solīja draudīgus mākoņus un lietu, bet plostnieki ir optimisma pilni - Gauja plūst un plūdīs, tātad arī šopavasar plostam būs savs plosta ceļš.

"Kāds būs laiks, tāda arī - plostošana. Nemaz nezinām, cik kopš pagājušā gadā upē sakrituši koki, tāpēc brauciens būs ar gana daudz nezināmā, tātad - interesants un piedzīvojumiem bagāts," pieļauj plostnieks ar 14 gadu pieredzi Jānis Graumanis. Vīrs novērojis, ka pašreiz Gaujā ūdens līmenis atkla ir pacēlies, bet vienu brīdi bijis nokrities.

 

Uz plosta nevar čīkstēt
Trešdien jau kopš agra rīta plostnieki līdzīgi kā darbīgas skudras, liekot baļķi pie baļķa, sēja autentisku plostu. Šogad plānotas desmit plenes. Kopā ar vīriem, kuriem deniņos jau redzama sarma, azartiski un ar interesi darbojās arī jauni puiši.

 /var/www/vhosts/zl/zl/wwwroot/aagalerija_90

Tas pierāda, ka Gaujas plostnieku amata knifus mantos arī jaunā paaudze un šī tradīcija dzīvos vēl ilgi. Arī J. Graumanis atzīst, ka tas ir visforšākais, ka arī jaunie arvien vairāk ieinteresējušies par šo lietu, nevis tikai sēž pie datoriem.


"Lai gan plostnieka amats mūsdienās vairs nav vajadzīgs praktsiku apsvērumu dēļ, tomēr tā ir Strenču un visas Latvijas vērtība," atgādina pieredzes bagātais plostnieks.


Arī šogad plosta siešanā piedalījās plostnieks - muzikants Edgars Konušs, uz plosta saukts par Konču. Viņam plostošana nav nekāda izklaide, bet arī atbildīgs darbs, jo viņam jāgādā par skanīgām dziesmām. Trešdien viņš uz sava neiztrūkstošā akordeona spēlēja meldiņu Polijas atbraukušiem viesiem.
"Ja jau tu tai plostnieku barā esi ticis iekšā, tad vairs nevar čīkstēt un svilpot par kaut kādu negribēšanu un nevarēšanu," piekodina J. Graumanis.

 

Jācīnās līdz galam
Jau kopš 7. klases plostu sien tagadējais Vidzemes Augstskolas students Armands Vanags. Puisis atzīst, ka tā ir sava veida gribasspēka audzināšana, jo ne jau katru pavasari laiks ir kā uz pasūtījuma. Uz plosta piedzīvotas lietusgāzes un pat sniegs snigšana, bet tas nav šķērslis, lai plosts neplostotu.
"Grūti ir, grūti, bet ir jācīnās līdz galam," ir pārliecināts Armands.


Viņš netaisās pamest šo nodarbi, jo divas dienas, kas jāpavada uz plosta, paiet kā vēja spārniem, un tā ir lieliska atpūta un dievišķīga iespēja izbaudīt dabu. Puisis pieļauj, ka mūsdienās Gaujas plostošanu var pielīdzināt realitātes šovam, bet tolaik, kad Strenču puses vīri ar baļķu pludināšanu pelnījuši iztiku, tas bijis smags darbs.


"Toties, saņemot algu, plostnieki dzīvojuši cepuri kuldami," smejas Armands.
To, vai šopavasar plostnieki varēs visas dienas kult cepuri, nezina vēl teikt biedrības "Gaujas plostnieki" valdes loceklis un galvenais plosta stūrmanis Romāns Polītis, bet viņš sola, ka viss būs labi.
Šodien uz plosta kāp arī pazīstamais pavārs Mārtiņš Sirmais un Strenču plosti izskanēs pa visu Latviju.

http://www.ziemellatvija.lv/portals/strenci/raksts.html?xml_id=21687

Gaujas plosts iet jau otro dienu

Inga Karpova 20.05.2011. 09:33   Izdrukāt
Šodien no rīta netālu no Oliņu pirts Gaujas plosts turpina savu ceļu pretim galamērķim - rītdienas svinīgai iebraukšanai Strenčos, kur notiks Plostnieku svētki.

Vakar uz plosta kāpa vairāk nekā 60 plostnieku, bet šodien uz plosta būs visai izmeklēta publika - biedrības "Gaujas plostnieki" biedri, kā arī uzaicinātie viesi, arī poļu plostnieki un viesi no Vācijas.

 

Divas plenes aizņem Latvijas Neatkarīgās Televīzijas (LNT) komanda kopā ar populāro pavāru Mārtiņu Sirmo.


"Ziemeļlatvijas" komanda, kā allaž, brauca vakar.

 

 

/var/www/vhosts/zl/zl/wwwroot/aagalerija_90 Ieskats plosta siešanas pasākumā trešdien, 18. maijā.

/var/www/vhosts/zl/zl/wwwroot/aagalerija_90  Plosta pirmās dienas ceļš pa Gauju


http://www.ziemellatvija.lv/portals/strenci/raksts.html?xml_id=21682

14. Gaujas Plostnieku svētki paliks vēsturē ar vēl nebijušām lietām

Sandra Pētersone 10.05.2011. 14:01   Izdrukāt
Aicinām piedzīvot vislabāko nedēļas nogali maijā! Ar šādu dāsnu un vilinošu solījumu ciemiņus uz 14. Gaujas plostnieku svētkiem Strenčos ielūdz vērienīgā pasākuma rīkotāji - novada dome un biedrība "Gaujas plostnieki". Svētki notiks nākamo sestdien, 21. maijā.

Arī šogad atpūtas un izklaides programma sarūpēta visas dienas garumā un ilgs līdz pat vēlai naktij. Šoreiz svinēšanu vainagos strencēniešiem liels notikums, - viņu pilsēta oficiāli kļuvusi par starptautiskās plostnieku brālības biedru.

 

Būs Plūdu stabs un plosta makets
Šo faktu apliecinās simboliska zīme "Starptautiskā plostnieku pilsēta", ko svētku vakarā pulksten 21.30 atklās pie Gaujas tilta pie Strenčiem.


"Starptautiskajā plostnieku asociācijā esam 10 gadus. Šogad Strenčiem ir piešķirts Starptautiskās plostnieku pilsētas statuss," šo notikumu novērtē arī Strenču novada domes priekšsēdētājs Jānis Pētersons. Nozīmīgā brīža dēļ uz svētkiem ieradīsies arī Starptautiskās plostnieku asociācijas valdes loceklis no Vācijas.


Vēl 14. Gaujas plostnieku svētki būs īpaši ar Plūdu staba uzstādīšanu Gaujas krastā pie Vecā ozola. Sirmo koku pērn vasarā nogāza vētra. Tagad tur iestādīs jaunu ozolu un uzstādīs Plūdu stabu, lai atzīmētu Gaujas plūdu rekordlīmeņus.


Tas būs skaists, trīs metrus augsts stabs no Jērcēnu muižas parkā auguša ozola, stāsta Strenču novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Ginta Gailīte. Stumbrā būšot iegrebti vilnīši, bet virsū kā micīte uzlikts jumtiņš. Plūdu stabu veido strencēnietis Guntars Briedis.


Tāpat 14. Gaujas plostnieku svētki paliks pilsētas vēsturē ar plosta maketa atklāšanu laukumā pie Strenču autoostas. Maketu veidos trīs plenes (katras izmērs - 3 x 5 metri), kas vizuāli būs tādas pašas, kā īstās Gaujas ekspedīcijas plosta plenes. Tas tāpēc, lai tūristu un citu caurbraucēju uzmanību piesaistītu Strenčiem, teic plosta maketa idejas autors, Strenču novada deputāts Jānis Ence. Plosts zālienā tiks novietots uz pastāvīgu palikšanu.


"Nepietiek tikai ar vienu plostnieka koka skulptūru Gaujas krastā, jo, braucot cauri pilsētai tranzītā, to neredz. Taču Plostnieku svētki ir tradīcija, ar ko Strenči pamatoti var lepoties," uzsver J. Ence.


Viņš personīgi uzdāvinās pilsētai informācijas stendu, ko novietos pie plosta maketa. Tajā būs izlasāma informācija par Gaujas plostnieku svētkiem un apskatāmas fotogrāfijas.


Plosta maketu darina biedrības "Gaujas plostnieki" valdes loceklis, pieredzējušais plostnieks Romāns Polītis ar savu komandu.

 

Zupu vārīs pavārs Sirmais
Īsto plostu no 10 plenēm plostnieki sāks siet trešdien, 18. maijā, pie Spicu tilta agri no rīta - jau pulksten 7. Ekspedīcija pa upi ceļā dosies ceturtdien. Plostniekus Strenčos svinīgi sagaidīs sestdien pulksten 11 pie Vecā ozola.


Plostu sies un ekspedīcijā brauks arī Polijas plostnieku delegācija: septiņi vīri un divas dāmas, vēsta biedrības "Gaujas plostnieki" valdes loceklis Jānis Vāvere.


Piektdien uz plosta uzkāps arī pavārs Mārtiņš Sirmais. Viņš vārīs plostniekiem zivju zupu. Pavāra virumu sestdien varēs nogaršot arī Plostnieku svētku apmeklētāji.


Plostnieku svētkus Strenčos gaida gan lieli, gan mazi, un daudzi cenšas palīdzēt, cik spēj. Strenču novada vidusskolas skolēni aicina Plostnieku svētku apmeklētājus - gan bērnus, gan pieaugušos - piedalīties aizraujošās atrakcijās, lai sagādātu prieku bērniem, un ieejas biļetes vietā ziedot mīkstās rotaļlietas, dažādas galda spēles vai simbolisku naudas summu.

 

Ziedojumus nodos organizācijas "Glābiet bērnus!" Strenču nodaļai. Tā ir Strenču vidusskolas 11. un 12. klases skolēnu aktivitāte projektā par brīvprātīgo darbu, informē abu klašu audzinātāja Sanita Ļeļeva.


"Man par šādām aktivitātēm nekādas informācijas nav. Bet, ja bērni grib darīt labus darbus, tas ir apsveicami. Lai viņiem veicas!" novēl biedrības "Glābiet bērnus!" Strenču nodaļas valdes priekšsēdētāja Velga Graumane.

 

PASĀKUMA PROGRAMMA  ŠEIT

http://www.ziemellatvija.lv/portals/strenci/raksts.html?xml_id=21495

Plostnieku svētkos Strenčos gaida poļus

Sandra Pētersone 04.04.2011. 12:08   Izdrukāt
Jau paziņots datums, kurā šopavasar Strenčos notiks Gaujas Plostnieku svētki. Tas būs 21. maijs. Šajā dienā pilsētā svinīgi sagaidīs plostu ekspedīciju.

Svētkus rīko Strenču novada dome sadarbībā ar biedrību "Gaujas plostnieki". Darba grupa jau izstrādājusi svētku programmas plānu.


Šopavasar 14. Gaujas Plostnieku svētki nedaudz atšķirsies no iepriekšējiem, stāsta Strenču novada kultūras centra vadītāja Daiga Beitika.


Svētku atklāšana plānota Gaujas krastā, tradicionālajā plostu sagaidīšanas vietā pie vētras nolauztā Vecā ozola, nevis estrādē, kā citus gadus. Arī sporta sacensības, iespējams, notiks citviet, nevis pludmalē.


Dienā koncertu estrādē sniegs novada pašdarbības kolektīvi. Vakarā uzstāsies Agra Daņiļeviča deju grupa "Dzirnas". Pēc tam ballē spēlēs "Apvedceļš" (Smiltene), atklājot vasaras sezonu Strenču brīvdabas estrādē.


Vārīt Plostnieku zupu uz plosta šoreiz uzaicināts Latvijā pazīstamais pavārs Mārtiņš Sirmais.
Biedrības "Gaujas plostnieki" valdes pārstāvis Jānis Vāvere piebilst, ka šogad plosta siešanā un ekspedīcijā pa Gauju solījusi piedalīsies plostnieku delegācija no Polijas.

http://www.ziemellatvija.lv/portals/strenci/raksts.html?xml_id=20716

Tulkotājs
Ieejas forma
Kalendārs
«  Aprīlis 2018  »
PrOTCPkSSv
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0