twitter facebook draugiem Strencu Biblioteka - Māra Larionova

MĀRA LARIONOVA

Vācu valodas skolotāja,
ansambļu un koru dibinātāja un vadītāja,
Skolēnu dziesmu un deju svētku dalībniece

Māra Larionova (dzimtajā uzvārdā Grīnberga) dzimusi 1939. gada 10. janvārī. Māra piedzima draudzīgā latviešu ģimenē, kas dzīvoja nomaļajā Valkas apriņķa Strenču pilsētā. Tēvs Hermanis Grīnbergs bija rūpnieks, viņam piederēja kokzāģētava. Māra atminas, ka kokzāģētavas smaržā sajuta tālu, skaistu, svaigu un neatkārtojamu aromātu, ko atstājis katrs atsevišķs koks, kad tas pārtop dēļos. Māte Irma Grīnberga bijusi mājsaimniece un liela dziesmu zinātāja un dziedātāja.

Māra mācījusies Strenču septiņgadīgajā skolā, tad devusies mācīties uz Valmieras 11 varoņu komjauniešu vidusskolu (tagadējā Valmieras Valsts ģimnāzija). Šajā laikaposmā vissvairāk sagādājis prieku mācības, ārpusskolas aktivitātes, brīnišķīgie skolotāji. Tā bija viņas jaunība. Tālāk viņas dzīves ceļš veda uz Gulbeni, kur viņa strādāja par rajona kultūras nama mākslinieciskās daļas vadītāju.
Ilgas pēc zināšanām viņu aizveda uz Latvijas Universitāti - Svešvalodu fakultātes vācu valodas nodaļu (1960-1966). Tas bija ļoti grūts, bet stabils dzīves posms.

M. Larionova strādāja Gulbenes astoņgadīgajā skolā (1964 – 1966), 1. pamatskolā un arī 3. pamatskolā (1966 – 1970). Ar prieku Māra atceras Gulbenes 1. un 3. pamatskolas skolēnus un kolēģus. Gulbenē skolotāja vadīja arī Zinību biedrības literatūras un mākslas nodaļu, lasīja visā rajonā lekcijas par mākslu un literātūru. Par šo aktīvo darbu skolotāja saņēma Kultūras ministrijas goda rakstu.
M.Larionova ir nodibinājusi Gulbenē sieviešu vokālo ansambli „Oktāva”, kas, savulaik, ieguva augstu atzinību - 3. vietu republikā.

Bet dzīve viņu atved atpakaļ uz dzimtajiem Strenčiem. Pēc atgriešanās Strenčos, divus gadus M.Larionova strādāja Valmieras 36. Profesionāli tehniskajā skolā (1970 – 1972) un pēc tam Strenču astoņgadīgajā skolā. Viņa ir mācījusi
ģeogrāfiju, dziedāšanu un, protams, vācu valodu pamatskolas klasēm, kā arī vācu valodu vidusskolā. Savulaik skolotāja 10 gadus vadījusi Strenču zēnu kori un skolēnu jaukto kori. Viņa nodibināja jaukto kori „Rīta puse”. Ar saviem kolektīviem skolotāja piedalījusies trijos Latvijas skolēnu dziesmu un deju svētkos.

Bijušie skolēni, tagad jau dažādu profesiju pārstāvji, ienes viņas mājā atmiņu gaišumu. Pie viņas ir viesojušies daudzi mākslas pasaulē pazīstami cilvēki. Tādi cilvēki ir, piemēram, komponists Artūrs Maskats, aktieri Andrejs Žagars, Ivars Kalniņš, režisore Laima Žurgina, operators Kalvis Zalcmanis ( viņi ir arī uzņēmuši filmu par skolotājas vadīto Strenču zēnu kori), baletdejotāji Gunta Bāliņa, Viesturs Jansons, Aleksandrs Rumjancevs, folkloras ansamblis "Skandenieki” un vēl daudzi citi. Konservatorijas izlaidumā A. Maskats uzsauca tostu savai skolotājai par to, ka tieši viņa ir iemācījusi daudz dzīves gudrību, kuras Arturs izmanto dzīvē. Kopš pamatskolas gadiem A.Maskats ir skolotājas labākais draugs.
Jau vairākus gadus skolotāja ir pensijā, tomēr viņa vēl strādā Strenču vidusskolā un bauda skolotāju un skolēnu cieņu (1972 – 2004).

Māra visu savu mūžu ir bijusi tautskolotāja. Jau no bērnības viņa bijusi liela dziedātāja un runātāja. Ganu gaitās iemācījusies tautasdziesmas un ziņģes. Dziesmu pūrs ir tik bagāts, ka neviens nav vēl varējis Māru aizdziedāt. Kā vedējmāte viņa vadījusi 18 kāzas, tajā skaitā vienas sudrabkāzas un vienas zelta kāzas. Viņa ir arī vadījusi neskaitāmas svinīgās bērnu vārda došanas reģistrācijas, viņa ir laulājusi, un izvadījusi cilvēkus pēdējā gaitā.

Viens no Māras vaļaspriekiem ir ceļošana. Viņa ir apceļojusi visu Latviju un bijusi 20 valstīs, kā, piemēram Itālijā, Šveicē, Vācijā, Norvēģijā, Vatikānā, Francijā... Vislabāk skolotājai patika Norvēģijā un Šveicē.

Vecākā meita Antra ir beigusi LVU Juridisko fakultāti, bet, pašlaik, nestrādā. Jaunākā meita Indra arī dažus gadus bija skolotāja Strenču vidusskolā, bet tagad ir personāla daļas vadītāja fabrikā ”Stenders”. Mazmeita Ance jau mācās 8. klasē, un bieži ciemojas pie vecmāmiņas.
Viņas ilgo skolotājas darbu ir novērtējusi arī Izglītības un zinātnes ministrija, un pasniedza Mārai Larionovai apbalvojumu – atzinības rakstu.

ATTĒLI:
1. Māra Larionova (2004)
2. Māra Larionova un Vaira Vīķe Freiberga 2003. gada augustā Latvijas Nacionālās operas sezonas atklāšanas koncertā Valkā.

Strenču vidusskola
Sagatavoja Sandra Tiltiņa un Juta Esīte, 9. b klases skolnieces.
Konsultante bibliotekāre Iveta Jančevska

LIIS izstrādne

2004.gada decembrī

http://www.gramata21.lv/users/larionova_mara/

 
Tulkotājs
Ieejas forma
Kalendārs
«  Aprīlis 2018  »
PrOTCPkSSv
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0