twitter facebook draugiem Strencu Biblioteka - Velga Graumane

VELGA GRAUMANE

medicīnas darbiniece, pašvaldības deputāte,
Strenču pilsētas domes priekšsēdētāja,
apbalvota ar 1991. gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi

Velga Graumane (dzimtajā uzvārdā Zute), dzimusi Strenčos, 1941.gada 6.novembrī galdnieka Arvīda Zutes ģimenē. Velga ģimenē bija jaunākais bērns. Māsa Māra dzimusi 1940.gadā un brālis Aivars 1933.gadā. Gan māte Elza, gan tēvs Arvīds jaunībā spēlēja teātri.
Velga Graumane savu bērnību atminas kā jauku laiku, kas pagājis spēlēs un rotaļās. Bērnības atmiņās ir arī ganu gaitas, kur bijis interesanti pavadīt laiku.

Skolas gaitas Velga uzsāk 6 gadu vecumā Strenču septiņgadīgajā skolā. Šajā laikā viņa aktīvi piedalījās ārpusskolas dzīvē, Velgas sapnis bija kļūt par juristi vai žurnālisti. Tomēr Velga mācības turpināja Cēsu medicīnas skolā (1955–1957) un beidza to kā medicīnas feldšere. Darba gaitas uzsāka kā Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas vīriešu akūtās nodaļas vecākā māsa. Darbs slimnīcā viņai iepatikās, jo ļoti patīk strādāt ar cilvēkiem. Ilgu laiku ar labiem rezultātiem Velga ir spēlējusi dambreti. Ir iegūta 1. vieta Republikas līmenī Medicīnas darbinieku spartakiādēs, bijusi Valkas rajona čempione dambretē septiņdesmitajos gados. Saņēmusi diplomu par ieguldījumu Latvijas sporta attīstībā.

1988.gadā Velga aktīvi iesaistās pārmaiņās, kas notiek sabiedrības dzīvē un viņa dibina un vada Tautas frontes nodaļu. Viņa bija arī aktīva Barikāžu laika dalībniece, par ko tika apbalvota ar goda zīmi. Tas bija sākums viņas darbībai Strenču domē. 1995.gadā Velga Graumane kļūst par pašvaldības deputāti un Strenču pilsētas domes priekšsēdētāju.
Velgas Graumanes darbības laikā paveiktas labas lietas. Tieši viņa pārliecināja Izglītības ministriju atbalstīt Strenču skolas celtniecību. 1998.gadā viņa panāca pilsētas galvenās ielas noasfaltēšanu, jo iela ir pilsētas vizītkarte. Pateicoties viņas darbam pilsētas labiekārtošanā, Strenči ir piedalījušies Latvijas mazpilsētu konkursā, kur 2003.gadā ieguva 1.vietu kā sakoptākā Latvijas mazpilsēta.
Velga atbalsta novada vēsturisko tradīciju kopšanu. Kopš 1998.gada pilsētā notiek Plostnieku svētki, kuros atceras Gaujas plostniekus.
Velga Graumane darbojas Latvijas pašvaldības savienības domē, Latvijas pašvaldības savienības sociālo lietu komitejā, arī organizācijas "Glābiet bērnus” valdē.
Velga ir ieguvusi atzinības rakstu par ieguldījumu vietējās demokrātijas attīstībā, goda rakstu sakarā ar iekļūšanu Latvijas biogrāfiskajā enciklopēdijā "Kas ir Kas Latvijā”.

Brīvo laiku Velga labprāt pavada pie dabas, viņai patīk ogot un sēņot, dzīvojot Gaujas krastā, dzīve nav iedomājama bez peldēšanas priekiem. Savulaik aizraušanās ir bijusi krustvārdu mīklu minēšana.
Viens no visiemīļotākajiem vaļaspriekiem ir ceļošana. Ir būts Čehijā, Dānijā, Somijā, Grieķijā, Itālijā, Vācijā, Krimā, apceļota Vidusāzija, ar autostopiem pabūts līdz pašai Melnai jūrai. Brīnišķīgas atmiņas saistās ar Losandželosu, kur apmeklētas daudzas interesantas vietas, starp tām arī Disnejlenda.
Velga Graumane ir precējusies, viņai ir meita Gita, dēls Valdis un divas brīnišķīgas mazmeitiņas Marta un Elza.
Velga Graumane uzskata, ka tāpat kā šahā un dambretē, arī dzīvē jāprot ne tikai pašai izplānot trīs gājienus uz priekšu, bet jāmāk arī saskatīt trīs iespējamie pretgājieni. Arī domes priekšsēdētājas darbs nav iedomājams bez šādas taktikas.

ATTĒLI
1. Velga Graumane kopā ar mazmeitām Martu un Elzu (2004)
2. Velga Graumane Disnejlendā ASV (2000)

2005.gada februārī

Strenču vidusskola
Sagatavoja: 9b.klases skolnieces Sandra Tiltiņa un Juta Esīte
Konsultante: bibliotekāre Iveta Jančevska

LIIS izstrādne
http://www.gramata21.lv/users/graumane_velga/


TB/LNNK pametīs Strenču pilsētas vadītāja Velga Graumane

LETA
Ceturtdiena, 7. februāris (2008) 11:44

Apvienību «Tēvzemei un Brīvībai»/ LNNK (TB/LNNK) nolēmusi pamest ilggadējā Valkas rajona Strenču Domes priekšsēdētāja Velga Graumane.

Aģentūrai LETA viņa sacīja, ka šis lēmums pieņemts ilgākā laikā. Oficiālu iesniegumu līdz šodienai gan viņa vēl apvienībai nav uzrakstījusi. Šodien plkst. 18 paredzēta TB/LNNK Strenču grupas sapulce, kurā plānojusi piedalīties Saeimas deputāte Anna Seile, kas arī paziņojusi par apvienības pamešanu. TB/LNNK Strenču grupā darbojas 12 cilvēki, bet Graumane nevarēja prognozēt, vai vēl kāds sekos viņas piemēram, jo lēmumus katrs pieņem patstāvīgi.

Kā apvienības pamešanas iemeslu Graumane minēja to, ka nav sagaidītas cerētās pārmaiņas pēc pērn novembrī notikušā partijas kongresa.

Laikraksts «Diena» kā vienu no Graumanes aiziešanas iemesliem šodien min arī «tēvzemiešu» nespēju valdībā aizstāvēt savu pozīciju, piemēram, par netaisnīgo investīciju sadali pašvaldībām.

Bet Graumane pagaidām negatavojas pievienoties kādam citam politiskam spēkam. «Izkāpjot no viena vagona, es nedomāju skriet uz citu,» viņa atzinusi laikrakstam.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka Graumane pagājušā gada janvārī atkārtoti tika ievēlēta Strenču pilsētas mēra amatā, ko viņa pildīja līdz pēdējām pašvaldību vēlēšanām 2005. gadā. Pēc šīm vēlēšanām par pilsētas galvu kļuva Inga Esīte, bet viņa nolēma amatu atstāt, lai dotos studēt uz ārvalstīm.

Graumane pirmo reizi par Strenču mēru kļuva 1995. gadā, liecina informācija aģentūras LETA arhīvā.

http://www.apollo.lv/portal/news/articles/119900

Strenču priekšsēdētāja paļaujas tikai uz sevi

Aivars Zilbers 04.03.2008. 08:34   Izdrukāt
Nu jau pagājušas dažas nedēļas, kopš Strenču domes priekšsēdētāja Velga Graumane ir pametusi apvienību "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK un turpina vadīt pašvaldību kā bezpartijiskā.

 

Vēlējos zināt, kā tagad priekšsēdētāja jūtas bez partijas atbalsta.
"Manā darbā nekas nav mainījies. Nekādu īpašu pleca izjūtu nejutu arī agrāk. Esmu pārliecinājusies, ka domes vadītājas krēslā lielākoties jāpaļaujas tikai pašai uz sevi," apliecina V. Graumane.
Viņa piebilst, ka savā pilsētas vadītājas darbā vairākkārt ir pārliecinājusies, ka budžeta līdzekļu sadali reģioniem nedrīkst dalīt partijas, jo tās nereti ar finansēm rīkojas kā ar savu naudu.

Pārmetumu nav bijis
Gribu zināt, vai no "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK vadības V. Graumane par savu aiziešanu ir izpelnījusies kādu pārmetumu. "Tādus neesmu dzirdējusi. Tā kā mani vairs neapmierināja partijas vadības politika, drīzāk es tai varētu šo to pārmest. Darbojos partijas domē, tātad teorētiski man bija lielas iespējas izteikt savu viedokli. Diemžēl tur vienmēr vajadzīgie viedokļi bija akceptēti pirms citu domu uzklausīšanas. Es vienmēr esmu iestājusies par pārdomātu un pareizu politiku, kas sekmē attīstību. Ja tādu neredzu, tad nav ko lieki laiku tērēt," saka V. Graumane.
Viņa piekrīt, ka pašvaldību nevar vadīt ārpus partijām stāvošs cilvēks. "Tas nav iespējams, jo arī, novadu pārvaldi vēlot, lai cik tie būtu mazi, vajadzēs atrasties kādas partijas sarakstā," apliecina V. Graumane.

Cerību redz jaunā politiskā spēkā
Vaicāju, kādu izvēli tad viņa domā izdarīt? "Es jau esmu teikusi, ka man nepatīk ātri pārlēkt no viena vagona otrā. Intereses pēc aizbraucu piedalīties saietā, kurā pulcējās no "Jaunā laika" un tēvzemiešiem aizgājušie cilvēki. Klausoties viņos, manī radās pārliecība, ka Latvijā tomēr vēl iespējams izveidot valdību no cilvēkiem, kuri vēlas godīgi strādāt valsts attīstībai. Anna Seile, Ilma Čepāne, Kārlis Šadurskis - pēc manām domām, tie ir godprātīgi cilvēki. Ir vajadzīga viedokļu daudzpusība, jo tikai tad mēs nokļūsim pie patiesības un īstā varianta," apliecina V. Graumane.

 http://ziemellatvija.lv/portals/strenci/raksts.html?xml_id=2037

 


Velga Graumane: "Neesmu radusi strādāt tukšgaitā”

Sandra Pētersone 19.01.2011. 08:01   Izdrukāt
Rīt, 20. janvārī, Strenču novada deputāti sēdē izskatīs jautājumu par deputāta pilnvaru izbeigšanu pirms termiņa. Savu mandātu nolēmusi nolikt Velga Graumane.

V. Graumane jau decembrī vērsās pašvaldībā ar šādu iesniegumu. Pēc neoficiālas informācijas, nākamā kandidāte uz deputāta krēslu ir Ilvija Ķimse, Jērcēnu pagasta bibliotēkas - informācijas centra vadītāja.

 

Pārmet darbošanos koalīcijā
Iesniegumā Strenču novada domei V. Graumane sava lēmuma motivāciju nepaskaidro, taču sarunā ar "Ziemeļlatviju" atzīst, ka viens no iemesliem ir pašvaldības lēmējvarā vērojamā tendence lēmumus pieņemt koalīcijas vairākumam, neņemot vērā pārējo kolēģu viedokli. Tādējādi veidojas varas centralizācijas modelis, kurā ir grūti strādāt.


"Esam mazs novads, un mums visiem vajadzētu darboties kopīgi. Taču lēmumus pieņem koalīcijas deputāti, kuri ir vairākumā un kuri, manuprāt, reizēm pat neiedziļinās izskatāmajā jautājumā, bet balso, kā Saeimas frakcijas," savu viedokli pauž V. Graumane.


Pēc viņas novērotā, koalīciju Strenču novada domē pārsvarā veido pieci deputāti no domes priekšsēdētāja Jāņa Pētersona pārstāvētās vēlētāju apvienības saraksta "NĀKOTNES VĀRDĀ jau šodien!", divi deputāti no saraksta "Centriskā partija Latvijas Zemnieku savienība"/Apvienība "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", kura līderis vēlēšanās bija Aivars Auniņš, tagadējais Strenču novada domes izpilddirektors (savu deputāta mandātu viņš ir nolicis, - redakcijas piezīme), un Ikars Vītiņš no vēlētāju apvienības "Visi novadam". Tādējādi no 13 novada deputātiem koalīciju veidojot astoņi.


"Finanšu komitejā, kur izskata ar pašvaldības budžetu saistītus jautājumus, strādā tikai koalīcijas pārstāvji, kuri uzņēmušies atbildību šajā jomā un atsakās paplašināt komitejas sastāvu, jo atbildība esot koalīcijas ziņā," saka V. Graumane. Viņa darbojas Sociālo, izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejā.


Deputātam, uzņēmējam Ikaram Vītiņam, taujātam par koalīciju, ir cits uzskats: "Es balsoju atbilstoši savam viedoklim, kādu redzu novada attīstību. Katram par to ir savs viedoklis, taču es neuzskatu, ka tā ir politiska koalīcija, bet cilvēku līdzīga domāšana par attīstību novadā."

 

Priekšsēdētājs kategoriski nepiekrīt
Strenču novada domes priekšsēdētājs Jānis Pētersons kategoriski nepiekrīt novada lēmējvaras sadalījumam koalīcijā un opozīcijā. Koalīcijas balsojums izpaudies vienīgi pašvaldības vadītāja vēlēšanās. "Novadā ir atsevišķi deputāti, kuri ieņēmuši pozīciju nostāties pret visu, taču Velga Graumane nav viņu vidū. Paldies viņai par darbu pašvaldībā, tas bija pietiekami produktīvs," pateicas J. Pētersons.


V. Graumani, bijušo ilggadējo Strenču pilsētas domes priekšsēdētāju Strenču novada domē ievēlēja no vēlētāju apvienības "Darbs un Atbildība" saraksta. No tā domē iekļuva arī Imants Dukurs. Nākamais lielākais balsu skaits ir I. Ķimsei. "Ja saņemšu uzaicinājumu pildīt deputātes pienākumus, piekritīšu. Cilvēki par mani vēlēja, un nepievilšu viņu uzticību," saka I. Ķimse.


Strenču vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Sarmīte Rodziņa vēl nav saņēmusi oficiālu informāciju no pašvaldības par V. Graumanes deputātes mandāta nolikšanu. Tiklīdz tāda būs, vēlēšanu komisija sasauks sanāksmi un piedāvās pildīt deputāta pienākumus nākamajam kandidātam no apvienības "Darbs un Atbildība" ar lielāko balsu skaitu.


V. Graumane turpināšot aktīvi sabiedriskā kārtā darboties pārtikas Bankā "Paēdušai Latvijai", biedrības "Glābiet bērnus" Strenču nodaļā un biedrībā "Gaujas plostnieki".

http://www.ziemellatvija.lv/portals/strenci/raksts.html?xml_id=18931


Smiltenes un Strenču novadā piegādā pārtiku krīzes skartajiem

Sandra Pētersone 25.05.2011. 09:26   Izdrukāt
Pateicību un mudinājumu arī turpmāk būt aktīvām saņēmušas nevalstiskās organizācijas - fonda "Ziedot.lv" sadarbības partneres Strenču, Smiltenes un Valkas novadā.

Tie ir fonda brīvprātīgie palīgi Ziedot.lv labdarības projektā jeb Pārtikas bankā "Paēdušai Latvijai", kuri nogādā pārtikas pakas ekonomiskās krīzes skartajiem cilvēkiem savos novados.


Latvijā ar fondu "Ziedot" sadarbojas 66 nevalstiskās organizācijas. Aktīvākās no tām šomēnes svinīgā pasākumā Rīgas Latviešu biedrībā saņēma fonda Pateicības rakstu, informē organizācijas "Glābiet bērnus" Strenču nodaļas vadītāja Velga Graumane.


Pateicības rakstu saņēmušas arī Smiltenes biedrība "Sauleskalns" (2010. gadā un šāgada pirmajā ceturksnī iedzīvotājiem nogādājusi 1240 pārtikas pakas), "Glābiet bērnus!" Strenču nodaļa (358 pārtikas pakas) un biedrība "Atbalsts Valkas ģimenēm" (135 pakas).


No tām šobrīd ar Ziedot.lv aktīvi turpina sadarboties jau minētās nevalstiskās organizācijas Smiltenes un Strenču novadā. Savukārt biedrība "Atbalsts Valkas ģimenēm" Pārtikas bankā "Paēdušai Latvijai" sarūpētās pārtikas pakas Valkas novada iedzīvotājiem pašlaik nedala.

 

"Vairākums ģimeņu, kuras pieteicās, neatbilst Ziedot.lv pārtikas paku saņemšanai izvirzītajiem kritērijiem, bet gan trūcīgās personas statusam, ko piešķir pašvaldība. Pusgadu dalījām, bet saņēmēju loks palika arvien mazāks. Nav jēgas braukt uz Rīgu tikai pēc divām vai trijām pakām," secina biedrības "Atbalsts Valkas ģimenēm" valdes priekšsēdētāja Ilze Leicāne.


Valkas novada Sociālā dienesta vadītājai Mārītei Magonei nav informācijas, vai novadā kāda organizācija šobrīd sadarbojas ar Ziedot.lv un dala fonda sarūpētās pārtikas pakas.
Vairāk lasiet laikrakstā "Ziemeļlatvija" ceturtdien, 26.maijā.

http://www.ziemellatvija.lv/portals/strenci/raksts.html?xml_id=21770

Tulkotājs
Ieejas forma
Kalendārs
«  Aprīlis 2018  »
PrOTCPkSSv
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0